Education.com
Try
Brainzy
Try
Plus

More Arithmetic Reasoning Practice Questions for ASVAB Power Practice Problems

By
Updated on Jul 22, 2013

These arithmetic reasoning practice questions are based on the actual ASVAB. Take this quiz to see how you would do if you took the exam today and to determine your strengths and weaknesses as you plan your study schedule.

Time: 36 minutes

Based on the table, estimate the cost for 4 pounds 8 ounces of the same type of fruit.

Use the following table to answer question 17.

In addition, there were a number of supplies totaling $125 and some sheet music worth $75. What was the total value of the musical supplies and instruments in storage?

Use the following table to answer question 22.

Part 2: Arithmetic Reasoning

  1. Linda needs to read 14 pages for her history class, 26 pages for English, 12 pages for civics, and 28 pages for biology. She has read 1/6 of the entire number of pages. How many pages has she read?
    1. 80
    2. 13
    3. 48
    4. 17
  2. George has made a vow to jog for an average of one hour daily five days a week. He cut his workout short on Wednesday by 40 minutes, but was able to make up 20 minutes on Thursday and 13 minutes on Friday. How many minutes of jogging did George lose for the week?
    1. 20 minutes
    2. 13 minutes
    3. 7 minutes
    4. 3 minutes
  3. A train travels 300 miles in six hours. If it was traveling at a constant speed the entire time, what was the speed of the train?
    1. 50 miles per hour
    2. 60 miles per hour
    3. 180 miles per hour
    4. 1,800 miles per hour
  4. Of 150 people polled, 105 said they rode the city bus at least three times per week. How many people out of 100,000 could be expected to ride the city bus at least three times each week?
    1. 55,000
    2. 70,000
    3. 72,500
    4. 75,000
  5. The cost of a certain type of fruit is displayed in the following table.
    1. $1.24
    2. $1.32
    3. $1.35
    4. $1.42
  6. Larry buys three puppies at the Furry Friends Kennel for a total cost of $70. Two of the puppies are on sale for $15 apiece. How much does the third puppy cost?
    1. $55
    2. $40
    3. $30
    4. $25
  7. If Rita can run around the block five times in 20 minutes, how many times can she run around the block in one hour?
    1. 10
    2. 15
    3. 50
    4. 100
  8. Meda arrived at work at 8:14 A.M., and Kirstin arrived at 9:12 A.M. How long had Meda been at work when Kirstin got there?
    1. 1 hour 8 minutes
    2. 1 hour 2 minutes
    3. 58 minutes
    4. 30 minutes
  9. How many pounds of chocolates costing $5.95 per pound must be mixed with three pounds of caramels costing $2.95 per pound to obtain a mixture that costs $3.95 per pound?
    1. 1.5 pounds
    2. 3 pounds
    3. 4.5 pounds
    4. 8 pounds
  10. Marcia is 10 years older than Fred, who is 16. How old is Marcia?
    1. 6 years old
    2. 20 years old
    3. 26 years old
    4. 30 years old
  11. Ralph's newborn triplets weigh pounds, pounds, and pounds. Harvey's newborn twins weigh pounds and pounds. Whose babies weigh the most and by how much?
  12. How many quarters are there in $12?
    1. 12
    2. 120
    3. 24
    4. 48
  13. Marty left his workplace at 5:16 P.M. on Thursday and returned at 7:58 A.M. on Friday. How much time elapsed between the time Marty left work on Thursday and the time he returned on Friday?
    1. 2 hours 42 minutes
    2. 13 hours 42 minutes
    3. 14 hours 42 minutes
    4. 14 hours 52 minutes
  14. Carmella and Mariah got summer jobs at the ice cream shop and were supposed to work 15 hours per week each for eight weeks. During that time, Mariah was ill for one week and Carmella took her shifts. How many hours did Carmella work during the eight weeks?
    1. 120 hours
    2. 135 hours
    3. 150 hours
    4. 185 hours
  15. Which of the following is a translation of the statement "Twice the sum of six and four"?
    1. 2 + 6 + 4
    2. 2 × 6 + 4
    3. 2(6 + 4)
    4. (2 × 6) × 4
  16. Jerry's Fish Market was shipped 400 pounds of cod packed into 20-pound crates. How many crates were needed for the shipment?
    1. 80 crates
    2. 40 crates
    3. 20 crates
    4. 10 crates
  17. A train moving at a constant speed leaves Chicago for Los Angeles (at time t = 0). If Los Angeles is 2,000 miles from Chicago, which of the following equations describes the distance (D) from Los Angeles at any time t?
    1. D(t) = 60t – 2,000
    2. D(t) = 60t
    3. D(t) = 2,000 – 60t
    4. D(t) = 2,000 + 60t
  18. Each week Jaime saves $25. How long will it take her to save $350?
    1. 12 weeks
    2. 14 weeks
    3. 16 weeks
    4. 18 weeks  
  19. If there is 1/8 of a pint in a gallon, how many pints are in 3 1/2 gallons of ice cream?
  20. In the music department at a school, a music teacher counted the musical instruments and supplies in storage. There were:
    • one violin valued at $1,200
    • two violin bows, each valued at $350
    • three music stands, each valued at $55
    • one trumpet valued at $235
    1. $2,040
    2. $2,500
    3. $3,040
    4. $3,500
  21. Which of the following is a translation of the following sentence? Salwa (S) is ten years older than Roland (R).
    1. 10 + S = R
    2. S + R = 10
    3. R – 10 = S
    4. S = R + 10
  22. Approximately what were the total taxes collected for January, February, and April?
    1. $78,000
    2. $98,000
    3. $105,000
    4. $115,000
  23. The temperature at 6:00 P.M. was 31°F. By midnight, it had dropped 40°F. What was the temperature at midnight?
    1. 9°F
    2. –9°F
    3. –11°F
    4. 0°F
  24. Which of the following best represents the following sentence? Rachel (R) had three apples and ate one.
    1. R = 3 – 1
    2. 3 – 2 = R
    3. R = 3 × 2
    4. 3R – 2
  25. Find the next number is the following pattern: 320, 160, 80, 40
    1. 35
    2. 30
    3. 10
    4. 20
  26. A sprinkler system installed in a home that is under construction will cost about 1.5% of the total building cost. The same system, installed after the home is built, costs about 4% of the total building cost. How much would a homeowner save by installing a sprinkler system in a $150,000 home while the home is still under construction?
    1. $600
    2. $2,250
    3. $3,750
    4. $6,000
  27. Fifth graders Kara and Rani both have lemonade stands. Kara sells her lemonade at five cents a glass, and Rani sells hers at seven cents a glass. Kara sold 17 glasses of lemonade today, and Rani sold 14 glasses. Who made the most money and by what amount?
    1. Kara by 13 cents
    2. Rani by 13 cents
    3. Kara by 85 cents
    4. Rani by 98 cents
  28. If Linda purchases an item that costs $30 or less, she will pay with cash. If Linda purchases an item that costs between $30 and $70, she will pay with a check. If Linda purchases an item that costs $70 or greater, she will use a credit card. If Linda recently paid for a certain item using a check, which of the following statements could be true?
    1. The item cost $80.
    2. If the item had cost $20 more, she would have paid with cash.
    3. The item cost at least $70.
    4. The item cost more than $25.
  29. Joni is 5 feet 11 inches tall, and Pierre is 6 feet 5 inches tall. How much taller is Pierre than Joni?
    1. 1 foot 7 inches
    2. 1 foot
    3. 7 inches
    4. 6 inches
  30. Dani spent $6,300 on a used car. She paid $630 as a down payment. What fraction of the original cost was the down payment?
View Full Article
Add your own comment