Education.com
Try
Brainzy
Try
Plus

Linear Inequality Word Problems Help (page 3)

based on 3 ratings
By — McGraw-Hill Professional
Updated on Sep 26, 2011

Solutions

  1. Let x = amount invested in the corporate bond

    500,000 – x = amount invested in the treasury bond

    0.08 x = annual interest from the corporate bond

    0.0525(500,000 – x ) = annual interest from the treasury bond

    Corporate bond interest + Treasury bond interest ≥ 30,000

    Applications Examples

    The administrator should invest at least $136,363.64 in the corporate bond in order to receive at least $30,000 per year in interest payments.

  2. Let x = number of corn dogs sold per day

    2 x = revenue

    200 + 0.35 x = overhead costs + production costs = total cost

    Applications Examples

    Kelly needs to sell at least 400 corn dogs in order for her daily profit to be at least $460.

  3. Let x = number of snow cones sold per month

    1.50 x = revenue

    600 + 0.25 x = overhead costs + production costs = total cost

    Revenue > Cost

    Applications Examples

    The owner should sell more than 480 snow cones per month to make a profit.

  4. Let x = number of tee shirts sold per month

    18 x = revenue

    1500 + 8 x = overhead costs + production costs = total cost

    18 x –(1500 + 8 x )= profit

    Profit ≥ 3500

    Applications Examples

    At least 500 tee shirts would need to be sold each month to make a monthly profit of at least $3500.

  5. Let x = number of daily miles

    The $24 option costs 24 + 0.80 x per day.

    Applications Examples

    The most a customer could drive is 200 miles per day in order for the $24 plan to cost no more than the $40 plan.

  6. The first 50 hours are free under the $12 plan, so let x represent the number of hours used beyond 50 hours. Each hour beyond 50 costs 0.65 x .

    Applications Examples

    A family would need to use more than 20 hours per month beyond 50 hours (or more than 70 hours per month) in order for the unlimited plan to cost less than the limited hour plan.

  7. Let x = number of times Sharon uses her skates The cost to rent skates is 3 x .

    Applications Examples

    Sharon would need to use her skates more than 20 times to justify purchasing them instead of renting them.

  8. Let x = number of kilowatt-hours used per month

    28 + 0.07 x = monthly bill

    Applications Examples

    The James family can use no more than 2600 kilowatt-hours per month in order to keep their electricity costs within their budget.

  9. Let x = amount spent at the store annually 0.05 x = extra 5% purchase charge per year

    Applications Examples

    A shopper would need to spend at least $800 per year to justify the $40 annual fee.

  10. Let x = annual sales level

    0.08 x = annual commission

    15,000 + 0.08 x = annual salary plus commission

    Applications Examples

    The sales clerk would need an annual sales level of $125,000 or more in order for the salary plus commission option to be at least as attractive as the straight salary option.

Practice problems for this concept can be found at: Algebra Linear Inequalities Practice Test.

View Full Article
Add your own comment

Ask a Question

Have questions about this article or topic? Ask
Ask
150 Characters allowed