At the Grocery Store: Addition and Subtraction

Updated on Dec 19, 2008
4.1 based on 11 ratings

How much does it cost to buy milk, cereal and bread? In this worksheet your child will solve 4 story problems similar to this question. He will need to read each problem out loud, and then write down the math for the simple addition and subtraction problems. After completing this worksheet your child will have improved his skills in solving story problems.

First Grade Addition Subtraction Worksheets: At the Grocery Store: Addition and Subtraction

Comments