Shopping: Money Math Word Problems

Updated on Jul 9, 2014
5.0 based on 2 ratings

Help Sam figure out how much his lunch costs by adding the prices for pizza and ice cream. These simple money math word problems are great for addition practice as well as learning the concept of money. It's as practical as it is fun.

First Grade Money Addition Worksheets: Shopping: Money Math Word Problems

Comments