6.RP.A.2 Worksheets, Workbooks, Lesson Plans, and Games

CCSS.MATH.CONTENT.6.RP.A.2

:
"Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b is not equal to 0, and use rate language in the context of a ratio relationship."

These worksheets can help students practice this Common Core State Standards skill.

Worksheets

Calculating Unit Prices
Calculating Unit Prices
Worksheet
Calculating Unit Prices
How can you tell if you’re getting a good deal? By calculating the unit price, of course! Try it with these unit price problems.
6th grade
Math
Worksheet
Unit Rate Word Problems
Unit Rate Word Problems
Worksheet
Unit Rate Word Problems
Understand and compare unit rates with the real-world word problems on this worksheet!
6th grade
Math
Worksheet
Calculating Unit Rates
Calculating Unit Rates
Worksheet
Calculating Unit Rates
Use this math worksheet to practice calculating unit rates and understand how unit rates connect to real-world situations!
6th grade
Math
Worksheet
Shopping for Deals: Unit Rate Performance Task
Shopping for Deals: Unit Rate Performance Task
Worksheet
Shopping for Deals: Unit Rate Performance Task
Use this performance task to understand unit rates, operations with decimals, and more!
6th grade
Math
Worksheet

Lesson Plans

No plans found for this common core node.

Workbooks

No workbooks found for this common core node.

Games

No games found for this common core node.

Exercises

No exercises found for this common core node.

Add to collection

Create new collection

Create new collection

New Collection

0

New Collection>

0 items

How likely are you to recommend Education.com to your friends and colleagues?

Not at all likely
Extremely likely

What could we do to improve Education.com?

Please note: Use the Contact Us link at the bottom of our website for account-specific questions or issues.

What would make you love Education.com?

What is your favorite part about Education.com?