Worksheet

Multiplication Word Problems: Money, Money, Money!

Multiplication Word Problems: Money, Money, Money!

If Bennet saves $0.75 on lunch money every day, how much money will he have in 12 weeks? In these multiplication word problems, it’s all money, money, money! Perfect for fourth-grade students, this worksheet features five math word problems about using money in real-life situations. It’s great practice for walking through multi-step mixed operations word problems.

View answers
Add to collection
Assign digitally
Subject
View aligned standards