Created by dmfinney

Consumer Math Facts

no ratings yet
5 Views
Tax-Free

Forget about the tax for once and calculate the price of these food items.

Can I Afford It?

Take a shot at some real-life math word problems.

Hungry for Math

Figure out these foodie math problems using lots of multiplication and division.

Buying in Bulk

Is buying in bulk worth it? Figure it out with this worksheet.

More Bang for Your Buck

Put your math skills to a real-life test by finding the best deal for your money.

It All Adds Up

You'll need all your money math skills for these challenging word problems.

How to Calculate Discounts

Use percentage and decimal math to figure out how to calculate discounts on products.

Calculating Sales Tax

Get a thorough explanation of sales tax, and practice with some fun kids' products.

Add your own comment

How likely are you to recommend Education.com to your friends and colleagues?

Not at all likely
Extremely likely