smonge asks:

show the break down

Oolong tea sells for $ 19.00 per lb. . How many lbs. of Oolong should be mixed with another tea selling at $ 4.00 per lb. . To produce 50 lbs. of tea selling for $ 7.00 per lb. ? (answer 10 ). I need to show how got to the answer of 10
In Topics: Public School, Helping my child with school work and home work, Getting ready for college
> 60 days ago



You are about to choose ${username}'s answer as the best answer.

Cancel | Continue

*You can change the best answer in the future if you think that you received a better answer

How likely are you to recommend to your friends and colleagues?

Not at all likely
Extremely likely