October 8, 2015
|
by Brandy Metzger
Lesson Plan:

Money Matters

4.2 based on 5 ratings
Download lesson plan
Click to find similar content by grade, subject, or standard.
Grade
Standards

No standards associated with this content.

No standards associated with this content.

No standards associated with this content.

No standards associated with this content.

Which set of standards are you looking for?

Students will be able to create a spending budget for a week and determine the difference between wants and needs.

(10 minutes)
  • Tell students that today they will be learning about budgets.
  • Define the term budget as the amount of money being earned and being used over a set period of time.
(20 minutes)
  • Write an example on the board. For example: Becky has $100 to spend on clothes. She needs to make two complete outfits. How much money should she budget for each piece of clothing, assuming she needs a top, bottoms, shoes, socks, coat, scarf, and hat for each outfit?
  • Talk the students through each item of clothing and how much Becky should spend to make sure she has enough for two complete outfits.
  • Ask students if any pieces of clothing are unnecessary. Discuss the difference between needs and wants. For example: Becky may want a scarf and hat because they are nice accessories, but does she really need them? Becky will only need them if she lives in a cold environment.
(30 minutes)
  • Give each student a My Grocery List worksheet, a sales flyer, and a calculator.
  • Tell students they have $50 to spend on groceries for the week to feed themselves and one other person. Tell them that they cannot go over $50, as it is their budget.
  • Have students use their materials to create their grocery list.
  • During this time, circulate the room to ask questions about needs and wants based on the items you find on the students' lists.
(30 minutes)
  • Have students analyze their list and circle all items that are true needs and mark out the items that were wants, such as junk food.
  • Have them use the circled items to prepare a menu for the week.
  • On the back side of the menu paper, have students write about whether or not they made good spending choices and why or why not.
  • Enrichment: For advanced students, have them create a budget for a weekend away at an amusement park. Tell them they have $300 to spend but must include tickets to attractions, food, lodging, and transportation costs in the budget.
  • Support: For students that need additional support, supply them with a list of food items and their cost to work with instead of having them determine use a sales ad.
(20 minutes)
  • Give the students the following task to assess their knowledge: Using only $20, choose items for a healthy dinner from the sales flyer. Make sure you only purchase needs, and not wants.
(10 minutes)
  • Ask students these reflection questions: What are the differences between needs and wants? Why is it important to have a budget when you do a simple task like going to the grocery store?

How likely are you to recommend Education.com to your friends and colleagues?

Not at all likely
Extremely likely