Worksheet

Budgeting for a Holiday Meal

Budgeting for a Holiday Meal

You have $100 to spend on a holiday meal for five people! Children will refer to a menu to plan and budget a festive meal in this playful math worksheet. After selecting the foods and determining the cost per person, learners will calculate the total amount. Designed for third and fourth graders, this money math worksheet is a fun and useful way to reinforce real-world addition, subtraction, and multiplication skills.

Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards

Related Guided Lesson

Addition and Subtraction 2

2 online exercises
5 printable worksheets
View Guided Lesson
Grade
fourth grade
Subject Math