Worksheet

How Much Does it Cost? #5

How Much Does it Cost? #5

Attention little shoppers, it's time to do some addition! Add together the coins and dollars to figure out how much each item costs. This is a great way to show your child how math can be applied to real life, plus she'll be building a skill she'll use every day.

Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards
No standards associated with this content.

Related Guided Lesson

Time 1

3 online games
1 song video
1 interactive story
5 printable worksheets
View Guided Lesson
Grade
first grade
Subject Math