Worksheet

Which Costs More? Learning About Value #2

Which Costs More? Learning About Value #2

Introduce your first grader to the concepts of cost and value with this comparison worksheet that asks her to look at each pair of objects, then circle the one that costs more. This is a great way to boost her logical thinking skills and get her ready to learn about money.

Check out Learning About Value #1 for more.

Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards
No standards associated with this content.