Worksheet

Money Problem Solving with Multiplication

Money Problem Solving with Multiplication

Dan and Tai are two very generous kids! This money problem solving worksheet asks kids to figure out how much Dan and Tai have to pay to buy their friends and family cookies and cupcakes. Multiply the cost of each item by the quantity and find the total price.

Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards
No standards associated with this content.

Related Guided Lesson

Money

4 online games
1 interactive story
5 printable worksheets
View Guided Lesson