Worksheet

School Shopping: Dividing Money

School Shopping: Dividing Money

Our dividing money worksheet sharpens your kid's division skills and gets him to practice an important real-life skill. His task is to find out how much school supplies cost individually based on the total cost. As practical as it is fun, this dividing money worksheet preps him for more complicated division equations.

View answer key
Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards
No standards associated with this content.

Related Guided Lesson

Division 1

6 online exercises
1 interactive story
5 printable worksheets
Grade
third grade
Subject Math