Activity
Comparing Prices
Math can be a little drab when it’s problems on a worksheet. But what about math that you can apply to everyday activities? Help your third grader apply his math skills the next time you plan a meal similar to a favorite family dish from a restaurant. With receipts, a menu, and a little help from you, he can learn the importance of comparing prices and saving money!
Grade
Subject
Thank you for your input.
What You Need:
- A restaurant meal that the whole family loves
- Price per plate (from a menu)
- A recipe for a similar dish
- Receipts and prices for the ingredients
What You Do:
- Explain to your child that you are trying to figure out which is a better deal—eating dinner in a restaurant or fixing the same meal at home. Show him the online menu or a take-out menu and ask him how much the dinner costs.
- Now explain to him that you have a recipe to make the same thing at home. Show him the recipe and the receipts from the grocery store. Tell him that you want to know which is a better buy. Can he add up the cost of the ingredients and help you compare them?
- Have him explain to you which costs less. Has he remembered to multiply the number of restaurant meals by the number of people in the family?
- How much money would you spend eating dinner out every day in one week? Help him compare this to your weekly grocery expenses.
In addition to a math lesson, turn this into a family and consumer science lesson. Since you already have the ingredients, fix the meal with your son. He will learn not only the savings involved but also the skills that he will need to fix his own meals one day.
Related Guided Lesson
Based on your interest in Comparing Prices.
Decimals
1 game
9 online exercises
5 printable worksheets
Grade
Fifth grade
Subject
Math
Adding Decimals
Related learning resources
Comparing Pictographs: Taxi, Taxi
Worksheet
Comparing Pictographs: Taxi, Taxi
...Not only do kids practice reading and analyzing graphs and comparing and contrasting sets of data, they also work on multiplication tables and word problems, too!...
3rd grade
Math
Worksheet
Comparing Arrays
Worksheet
Comparing Arrays
Use this worksheet to get your students looking at arrays and noticing the similarities and differences.
3rd grade
Math
Worksheet
Data and Graphing
Workbook
Data and Graphing
Then they'll practice reading graphs, making predictions, and comparing data.
3rd grade
Math
Workbook
More Multiplication Comparisons
Worksheet
More Multiplication Comparisons
Your child will love the challenge of this math activity that has them solving multiplication problems and then comparing the answers using the math symbols for greater than, less than, and equal.
3rd grade
Math
Worksheet
Dino Bones: Equations With the Same Product
Game
Dino Bones: Equations With the Same Product
Learners use multiplication to solve and compare expressions in this prehistoric math game!
3rd grade
Math
Game
Multiplication and Comparison
Worksheet
Multiplication and Comparison
... Designed for third graders and other math learners, this worksheet is a useful way to integrate multiplication facts with comparing numbers....
3rd grade
Math
Worksheet
See this activity in a set:
8 Awesome Money Games