SKIP TO CONTENT
Worksheet Generator
Subjects
Grades
Worksheets
Games
Build a Worksheet
More Resources
Roly Recommends
Art Contest
Subjects
Grades
Worksheets
Games
Build a Worksheet
More Resources
Roly Recommends
Art Contest
2nd - 5th Grade Worksheets for 'consumer'
Filters
8 results
Search for: consumer
✕
Worksheets
✕
2nd - 5th Grade
✕
Clear all
8 results
Filters
Search for: consumer
✕
Worksheets
✕
2nd - 5th Grade
✕
Subjects
Math
Science
Social Studies
Grade Level
Pre-K
K
1st
2nd
3rd
4th
5th
6th
7th
8th
Early Childhood
Elementary School
Middle School
Resource Type
Worksheets
Lesson Plans
Activities
Offline Games
Common Core
Yes
Roly Recommends
Social Emotional Learning
Game Type
Crossword
Clear all
View 8 results
2nd - 5th Grade Worksheets for 'consumer'
Filters
8 results
Search for: consumer
✕
Worksheets
✕
2nd - 5th Grade
✕
Clear all
8 results
Percentage Word Problems
Worksheet
Percentage Word Problems
Fifth Grade
Money and math are a part of daily life. Introduce your child to the world of consumer math with these word problems about percentages.
Worksheet
Percentage Word Problems
Worksheet
Percentage Word Problems
Money and math are a part of daily life. Introduce your child to the world of consumer math with these word problems about percentages.
Fifth Grade
Worksheet
Identify Producers and Consumers
Worksheet
Identify Producers and Consumers
Fourth Grade
Economics
Learn the difference between producers and consumers in this economics worksheet!
Worksheet
Identify Producers and Consumers
Worksheet
Identify Producers and Consumers
Learn the difference between producers and consumers in this economics worksheet!
Fourth Grade
Economics
Worksheet
What Are Producers and Consumers?
Worksheet
What Are Producers and Consumers?
Second Grade
Economics
Students investigate the roles of producers and consumers in this one-page social studies worksheet!
Worksheet
What Are Producers and Consumers?
Worksheet
What Are Producers and Consumers?
Students investigate the roles of producers and consumers in this one-page social studies worksheet!
Second Grade
Economics
Worksheet
Less is More
Worksheet
Less is More
Fourth Grade
This three-part social emotional worksheet guides learners to jot down notes and respond to a video about consumerism, apply what they learn to their own lives, and then design a poster for a classroom or schoolwide clothing swap.
Worksheet
Less is More
Worksheet
Less is More
This three-part social emotional worksheet guides learners to jot down notes and respond to a video about consumerism, apply what they learn to their own lives, and then design a poster for a classroom or schoolwide clothing swap.
Fourth Grade
Worksheet
It All Adds Up
Worksheet
It All Adds Up
Fifth Grade
You'll need all your money math skills for these challenging word problems.
Worksheet
It All Adds Up
Worksheet
It All Adds Up
You'll need all your money math skills for these challenging word problems.
Fifth Grade
Worksheet
Can I Afford It?
Worksheet
Can I Afford It?
Fifth Grade
Take a shot at some real-life math word problems.
Worksheet
Can I Afford It?
Worksheet
Can I Afford It?
Take a shot at some real-life math word problems.
Fifth Grade
Worksheet
Life Science Crossword: Ecosystems
Worksheet
Life Science Crossword: Ecosystems
Third Grade
Life Science
Looking for a fun way to supplement your child's science learning? Try out a life science crossword puzzle! This one's all about ecosystems.
Worksheet
Life Science Crossword: Ecosystems
Worksheet
Life Science Crossword: Ecosystems
Looking for a fun way to supplement your child's science learning? Try out a life science crossword puzzle! This one's all about ecosystems.
Third Grade
Life Science
Worksheet
Money Math: Price Per Unit
Worksheet
Money Math: Price Per Unit
Fifth Grade
Division
Boost your fifth grader's money smarts with this worksheet that offers practice in a great real world skill: finding the price per unit.
Worksheet
Money Math: Price Per Unit
Worksheet
Money Math: Price Per Unit
Boost your fifth grader's money smarts with this worksheet that offers practice in a great real world skill: finding the price per unit.
Fifth Grade
Division
Worksheet
1