Worksheet

Calculating Unit Prices

Calculating Unit Prices

How can you know if you're getting a good deal on an item? Try calculating the item's unit price! In this sixth-grade math worksheet, Calculating Unit Prices, students will take their knowledge of unit rates and apply it to real-world scenarios as they practice calculating the unit prices of various items. Then they'll further their knowledge by finding the better buy between two different items!

View answers
Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards