Worksheet

Unit Rate Word Problems

Unit Rate Word Problems

How much does the gas cost per gallon? How much flour per loaf? This Unit Rate Word Problems worksheet is a great way to introduce math learners to real-world situations that involve unit rates. Designed for a sixth-grade math curriculum, these word problems will give students practice calculating unit rates, using unit rates to find other rates, and comparing unit rates to find a better deal.

View answers
Add to collection
Assign digitally
Grade
Subject
View aligned standards