Search Unit Rate Educational Resources

7 filtered results
7 filtered results
Unit Rates
Sort by
Calculating Unit Prices
Calculating Unit Prices
Worksheet
Calculating Unit Prices
How can you tell if you’re getting a good deal? By calculating the unit price, of course! Try it with these unit price problems.
6th grade
Math
Worksheet
Unit Rate Word Problems
Unit Rate Word Problems
Worksheet
Unit Rate Word Problems
Understand and compare unit rates with the real-world word problems on this worksheet!
6th grade
Math
Worksheet
Shopping for Deals: Unit Rate Performance Task
Shopping for Deals: Unit Rate Performance Task
Worksheet
Shopping for Deals: Unit Rate Performance Task
Use this performance task to understand unit rates, operations with decimals, and more!
6th grade
Math
Worksheet
Unit Rates With Fractions
Unit Rates With Fractions
Worksheet
Unit Rates With Fractions
Students explore unit rates with fractions in this seventh-grade math worksheet featuring real-world scenarios.
7th grade
Math
Worksheet
Calculating Unit Rates
Calculating Unit Rates
Worksheet
Calculating Unit Rates
Use this math worksheet to practice calculating unit rates and understand how unit rates connect to real-world situations!
6th grade
Math
Worksheet
Finding Unit Rates Maze
Finding Unit Rates Maze
Worksheet
Finding Unit Rates Maze
Use this fun, educational maze to help students solidify their understanding of unit rates!
6th grade
Math
Worksheet
Block Party Planning: Proportional Relationship Performance Task
Block Party Planning: Proportional Relationship Performance Task
Worksheet
Block Party Planning: Proportional Relationship Performance Task
Students demonstrate their proportional relationship knowledge with this algebra-based performance task!
7th grade
Math
Worksheet